Ljusstakar, rokoko, av Fredrik Ahlman
Klubbat för:
13000 SEK
Utropspris
10 000-12 000 SEK
FREDRIK AHLMAN (tenngjutare i Karlskrona 1766-1789), ett par ljusstakar, rokoko, fyrstämplade FAM Karlskrona 1780, tenn, balusterformad pipa med vridna åsar på uppsvängd fot, höjd 21 cm, bruksslitage
2181
2019-12-10