Ljusstakar, rokoko, av Fredrik Ahlman

Klubbat för:

13000 SEK

Utropspris

10 000-12 000 SEK

FREDRIK AHLMAN (tenngjutare i Karlskrona 1766-1789), ett par ljusstakar, rokoko, fyrstämplade FAM Karlskrona 1780, tenn, balusterformad pipa med vridna åsar på uppsvängd fot, höjd 21 cm, bruksslitage

2181

2019-12-10