Ljusstake, Moskva, Nikolaus I
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
6 000-8 000 SEK
LJUSSTAKE, Nikolaus I, Moskva, delvis brännförgylld brons och mässing, fotplatta med roulettedekor, slipad pelare i vitt glasmassa, höjd 29,5 cm, slitage, smärre skador och lagningar
LITTERATUR:
Igor Sychev: The Russian Chandeliers 1760-1830, S:t Petersburg 2003, sidan 190, jämför ljusstakar från Moskva
2200
2019-12-10