Ljusstake, Pyotr Petrov, Moskva

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

8 000-10 000 SEK

PYOTR PETROV (bronsgjutare verksam i Moskva omkring 1830-1835), ljusstake, Nikolaus I, Moskva, signerad M P P i kyriliska bokstäver, delvis brännförgylld brons och mässing, fotplatta med vinlövsbård och roulettedekor, slipad pelare i mörkblå glasmassa, urnformad ljuspipa med vinlöv, höjd 28,5 cm, slitage, något bucklig, enstaka nagg

LITTERATUR:
Igor Sychev: The Russian Chandeliers 1760-1830, S:t Petersburg 2003, sidan 189, jämför ljusstake och detalj av Petrovs stämpel

2199

2019-12-10