Lyktor från Thureholms slott

Lyktor från Thureholms slott
Lyktor från Thureholms slott
Lyktor från Thureholms slott
Lyktor från Thureholms slott
Lyktor från Thureholms slott
Lyktor från Thureholms slott
Lyktor från Thureholms slott
Lyktor från Thureholms slott
Lyktor från Thureholms slott
Lyktor från Thureholms slott

Klubbat för:

12000 SEK

Utropspris

12 000-15 000 SEK

LYKTOR från THUREHOLMS SLOTT, tre stycken, 1800-tal, glas och tenn, pyramidformat krön, oktogonal form med öppningsbar sida, konsol för upphängning i svärtat smidesjärn, lyktornas höjd exklusive kedja 35, konsolernas längd 30,5 cm, slitage, ett glas med sprickor, spår av el

PROVENIENS:
Grevliga ätten Bonde, Thureholms slott, Trosa landsförsamling, Södermanlands län

2225

2019-12-10