Lyktor från Thureholms slott
Klubbat för:
12000 SEK
Utropspris
12 000-15 000 SEK
LYKTOR från THUREHOLMS SLOTT, tre stycken, 1800-tal, glas och tenn, pyramidformat krön, oktogonal form med öppningsbar sida, konsol för upphängning i svärtat smidesjärn, lyktornas höjd exklusive kedja 35, konsolernas längd 30,5 cm, slitage, ett glas med sprickor, spår av el
PROVENIENS:
Grevliga ätten Bonde, Thureholms slott, Trosa landsförsamling, Södermanlands län
2225
2019-12-10