Madrid skola, ca 1700, Porträtt av nunna
Klubbat för:
12000 SEK
Utropspris
15 000-18 000 SEK
MADRID SKOLA
ca 1700
Porträtt av nunna
Olja på duk, 72 x 57 cm
EXPERTIS
Cabinet Turquin, Stéphane Pinta, Paris
PROVENIENS
Inköpt 1973 av Marie-Joséphe Goa de Lindskog, född Iturbide (1928-2012), känd som Goa.
Hon föddes i Biarritz och kom till Sverige 1946 och var sällskapsdam till Jeanne de Tramcourt (länge följeslagare till prins Wilhelm) på slottet Stenhammar, Sverige. Goa var släkt med House of Iturbide i Mexiko på sin mors sida.
2482
2019-12-10