Matknivar, 12 st., silver, pärlemor

Klubbat för:

9500 SEK

Utropspris

10 000-12 000 SEK

MATKNIVAR, 12 st., 1800-talets första hälft, pärlemorskaft, silverfattning med dekor av musslor och palmetter, infälld medaljong av silver med bokstäverna AA under kunglig krona, längd 25,5 cm, stålblad

PROVENIENS
Augusta-Amelie av Bayern (1788-1851), vicedrottning av Italien och hertiginna av Leuchtenberg, gift 1806 i München med franske generalen och Napoleons styvson Eugène de Beauharnais.

Efter hennes död 1851 i arv till dottern drottning Josefina av Sverige, gift med Oskar I.

2300

2019-12-10