Olof Krumlinde, Skärgårdslandskap

Klubbat för:

8000 SEK

Utropspris

12 000-15 000 SEK

OLOF KRUMLINDE
1856-1945
Skärgårdslandskap - sannolikt från Skrivareklippan vid Varberg
Signerad och daterad Olof Krumlinde 1881. Olja på duk fäst på pannå, 44,5 x 67 cm

LITTERATUR
Lennart Hagerf: Åttiotalets Olof Krumlinde, Skånes Konstförenings Publikation, Nr. 15, 1949, jämför motiv "Kustparti från trakten av Varberg" sidan 75.

2409

2019-12-10