Olof Krumlinde, Skärgårdslandskap
Klubbat för:
8000 SEK
Utropspris
12 000-15 000 SEK
OLOF KRUMLINDE
1856-1945
Skärgårdslandskap - sannolikt från Skrivareklippan vid Varberg
Signerad och daterad Olof Krumlinde 1881. Olja på duk fäst på pannå, 44,5 x 67 cm
LITTERATUR
Lennart Hagerf: Åttiotalets Olof Krumlinde, Skånes Konstförenings Publikation, Nr. 15, 1949, jämför motiv "Kustparti från trakten av Varberg" sidan 75.
2409
2019-12-10