Ordenstecken, Pour le Mérite
Klubbat för:
160000 SEK
Utropspris
120 000-130 000 SEK
ORDENSTECKEN POUR LE MÉRITE, 1800-talets första kvartal, 14 k guld, blått emaljerat malteserkors med ett krönt F på den översta armen och texten Pour le Mérite utspridd på de tre återstående, med ordensband i svart och silver, medföljer två miniatyrer av Pour le Mérite och S:t Vladimir, diameter 5 cm, vikt ca 31 gram, smärre emaljförluster
Pour le Mérite var en preussisk sedemera tysk orden som instiftades av Fredrik II av Preussen år 1740 i samband med dennes tronbestigning.
År 1810 blev den en rent militär orden som upphörde att delas ut år 1918.
PROVENIENS:
Orden Pour le Mérite tilldelad en svensk officer efter slaget vid Leipzig 16-19 oktober 1813 för lysande insatser
därefter bevarad inom familjen
Slaget vid Leipzig var det största slaget i Europa före andra världskriget och Napoleon blev för första gången besegrad i strid, detta medförde hans abdikation och landsförvisning till ön Elba år 1814.
Pour le Mérite (För förtjänst) var en preussisk, sedermera tysk, orden som instiftades 1740 av Fredrik II av Preussen i samband med dennes tronbestigning. Orden har ett franskspråkigt namn eftersom detta var språket vid Preussens hov vid denna tid.
2229
2019-12-10