Pelle Swedlund, Den ensamme mannen på klippan
Klubbat för:
38000 SEK
Utropspris
18 000-20 000 SEK
PELLE SWEDLUND
1865-1947
Den ensamme mannen på klippan
Signerad och daterad PS 1928. Olja på duk, 65 x 76 cm
Pelle Swedlund har i denna målning skildrat den ensamme mannen på klippan Högklint på Gotlands västkust, ca 7 kilometer söder om Visby. Klippan, som är en av de mest spektakulära klintarna på Gotland, är uppbyggd delvis av kalksten. Den stupar 46 meter nästan lodrätt ned i havet.
2416
2019-12-10