Pennteckning av Carl August Ehrensvärd
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
12 000-15 000 SEK
CARL AUGUST EHRENSVÄRD (1745-1800): Gatubild från Holland, signerad E.f. mars (Ehrensvärd fecit), utförd 1767, baksidan med studier, laverad pennteckning på papper uppfäst i hörnen på papper, 13 x 14,5 cm, smärre pappersförlust i övre vänstra hörnet
LITTERATUR:
Ulf Cederlöf: Svenska teckningar 1700-talet, Stockholm 1982, sidan 90ff, jämför avsnitt om Ehrensvärds teckningar från Amsterdam utförda under vintern 1767
2190
2019-12-10