Peter Adolf Persson, Franskt vårlandskap
Klubbat för:
22000 SEK
Utropspris
12 000-15 000 SEK
PETER ADOLF PERSSON
1862-1914
Franskt vårlandskap med blommande fruktträd
Signerad P.A. Persson. Olja på pannå, 42 x 31 cm
Hösten 1889 reser P A Persson till Paris. Många av hans vänner från studieåren vid Konstakademien är redan där och arbetar. Han ansluter snart till den svenska konstnärskolonin i Grez för en tid, men återvänder sedan till Paris för att måla i stadens direkta omgivningar.
Vistelsen i Frankrike verkade i växande grad befruktande på P A Perssons konstnärskap. Våren 1890 vistas han i Suresnes på höjderna väster om Paris, där auktionens målning högst sannolikt är utförd. Hans penselföring blir lättare - färgerna mjukare, mer pastelltonade och med inslag av violett. I Suresnes målar han pannåer med blommande fruktträd och små landskapsutsikter ute i det fria. Resultatet är ett måleri av yppersta kvalitet och 1890 ställer PA Persson ut på Parissalongen. Hans målningar från tiden i Frankrike är sällsynt förekommande på auktionsmarknaden.
2417
2019-12-10