Richard Bergh, Skogsdunge med björkar och rastande

Klubbat för:

26000 SEK

Utropspris

20 000-25 000 SEK

RICHARD BERGH
1858-1919
Skogsdunge med björkar och rastande sällskap
Olja på duk fäst på pannå av papp, 27,5 x 34 cm

PROVENIENS
Konstnärens sterbhus
hans dotter, Kerstin Bergh-Bergman (1891-1949)
hennes son, regissören och skådespelaren Tom Dan-Bergman (1925-2009)
därefter i arv fram till 2017

UTSTÄLLD
(Möjligtvis) Minnesutställning av Richard Berghs efterlämnade arbeten, Nationalmuseum, maj-juni 1919 Stockholm, katalognr 186 (med titeln: "Björkar. Solig sommardag, Tyresö. Oljem."

LITTERATUR
(Möjligtvis) Nationalmuseum, utställningskatalog, "Katalog över Minnesutställning av Richard Berghs efterlämnade arbeten", maj-juni 1919, katalognr 186 "Björkar. Solig sommardag, Tyresö. Oljem."

2418

2019-12-10