Sekretär, rokoko, tillskriven Gustaf Foltjern
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
30 000-35 000 SEK
GUSTAF FOLTJERN (mästare i Stockholm 1771-1804/32) tillskriven, sekretär, stockholmsarbete i rokoko, fanerad med alm, amarant och jakaranda, delvis brännförgyllda beslag av mässing, snedställd klaff med bakomliggande lådinredning, inläggningar av friser och fält, parkettläggning, fronten med två lådor, naturalistiskt formade draghandtag, konturerad lambrekäng, svängda avsmalnande ben, nyckel medföljer, höjd 100, 90 x 45,5 cm, ställvisa fanérskador och lagningar
2104
2019-12-10