Severin Nilson, Björsgård

Severin Nilson, Björsgård
Severin Nilson, Björsgård
Severin Nilson, Björsgård
Severin Nilson, Björsgård
Severin Nilson, Björsgård
Severin Nilson, Björsgård
Severin Nilson, Björsgård
Severin Nilson, Björsgård
Severin Nilson, Björsgård
Severin Nilson, Björsgård
Severin Nilson, Björsgård
Severin Nilson, Björsgård

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

100 000-125 000 SEK

SEVERIN NILSON
1846-1918
Björsgård - Severin Nilsons gård i Asige, Halland
Signerad Severin Nilson. Olja på duk, 82 x 116 cm.

Motivet föreställer Severin Nilsons gård Björsgård i Asige nära Falkenberg i Halland. I målningen har konstnären avbildat sina tre barn, Eva, Hans och Knut. Kvinnan till höger är systern Charlotta och bakom står systersonen Karl med hästen.

PROVENIENS
Beijers Auktioner, Stockholm, Klassiska höstauktionen 1989, katalognr 302.
därefter i svensk privatsamling

LITTERATUR
Mats Bengtsson/Jan Olsheden: Severin Nilsons Halland, Trydells, Laholm 1975, illustrerad på omslaget.

2419

2019-12-10