Sigillstamp, 1800-talet första kvartal
Klubbat för:
22000 SEK
Utropspris
6 000-8 000 SEK
SIGILLSTAMP, 1800-talets första kvartal, med inbyggd speldosa, 18 k guld och emalj, ograverad stamp, dekor av växtornamentik, höjd 42 mm, vikt 20 gram, smärre emaljförluster
Jämför mycket snarlikt föremål i Livrustkammarens samlingar, LRK inventarienr 1016, ägd av Friedrich W von Buxhövden och Agnes Ulrika Rosensvärd
PROVENIENS:
Familjen Kempe/Björling
2171
2019-12-10