Sigillstamp, 1800-talet första kvartal

Klubbat för:

22000 SEK

Utropspris

6 000-8 000 SEK

SIGILLSTAMP, 1800-talets första kvartal, med inbyggd speldosa, 18 k guld och emalj, ograverad stamp, dekor av växtornamentik, höjd 42 mm, vikt 20 gram, smärre emaljförluster
Jämför mycket snarlikt föremål i Livrustkammarens samlingar, LRK inventarienr 1016, ägd av Friedrich W von Buxhövden och Agnes Ulrika Rosensvärd

PROVENIENS:
Familjen Kempe/Björling

2171

2019-12-10