Skrålåda, senbarock

Skrålåda, senbarock
Skrålåda, senbarock
Skrålåda, senbarock
Skrålåda, senbarock
Skrålåda, senbarock
Skrålåda, senbarock
Skrålåda, senbarock
Skrålåda, senbarock
Skrålåda, senbarock
Skrålåda, senbarock
Skrålåda, senbarock
Skrålåda, senbarock
Skrålåda, senbarock
Skrålåda, senbarock
Skrålåda, senbarock
Skrålåda, senbarock
Skrålåda, senbarock
Skrålåda, senbarock
Skrålåda, senbarock
Skrålåda, senbarock

Klubbat för:

22000 SEK

Utropspris

20 000-25 000 SEK

SKRÅLÅDA, senbarock, fanerad med alm och fruktträd, stomme i furu med spår av rött, högklassiga brännförgyllda beslag i mässing, två individuella kräftlås med originalnycklar, locket med inläggningar av friser och fält, uppdragbart med fjäderbelastade spärrar, nyckelskyltar i form av rocailler, snedställda hörn med koniska pilastrar, sidorna med bärhandtag i form av fiskar, två nycklar medföljer, höjd 31,5, 54 x 41 cm

LITTERATUR:
Sigurd Wallin: Möbler från svenska herremanshem, del II, Stockholm 1933, sidan 20f, jämför lådor i Nordiska Museets samlingar

Ämbetslåda (skråkista eller skrålåda) är en kista avsedd för förvaring av ett hantverksämbetes gemensamma föremål, såsom ämbetets sigill, välkomma, protokoll- och räkenskapsböcker samt kassa. Bruket av ämbetslådor blev i Sverige obligatoriskt i och med General Embets Skrå 1621 men torde ha förekommit även tidigare. Enligt 1621 års skrå förvarades kistan av ämbetets ålderman i dennes verkstad som samtidigt var samlingslokal för ämbetet. Som säkerhetsanordning föreskrev lagen att kistan endast skulle kunna öppnas med tre nycklar, en som bevarades av åldermannen och de övriga två av ämbetets bisittare.

2177

2019-12-10