Soffa, högklassigt gustavianskt arbete

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

30 000-35 000 SEK

SOFFA, högklassigt gustavianskt stockholmsarbete, träskuren dekor, förgylld med polerat guld och slagmetall i deux coulers samt pärlgrå bemålning, oval ryggbrick med skurna ströblomster och växtornamentik, armlän med voluter, svängd frontsarg med blomsterdekorer och hörnfleuronger, avsmalnande kannelerade ben, längd 238, sitthöjd 44 cm, smärre lagningar, retuscher

PROVENIENS:
SAV omkring 1987

2063

2019-12-10