Spegel, gustaviansk, av Johan Åkerblad
Klubbat för:
16000 SEK
Utropspris
20 000-25 000 SEK
JOHAN ÅKERBLAD (spegelfabrikör i Stockholm 1758-1799), spegel, höggustavianskt stockholmsarbete, signerad IÅ och AÖB (Anders Öberg, rammakare och bildhuggare i Stockholm 1780-ca 1800) samt CEV (oidentifierat monogram som förekommer tillsammans med Johan Åkerblads signatur), Stockholms hallstämpel 1781, träskuren dekor, förgylld med slagmetall, krönet med räfflade sköldar krönta av kärve, lagerfestong och voluter, ramen med kymation och pärlstav, nedre sarg med lagerfestonger, kvicksilverfolierade glas och bakstycke i original, 180 x 66 cm, smärre förgyllningsskador
PROVENIENS:
Stopalo
2107
2019-12-10