Spegel, gustaviansk, Joseph Schürer d.y.

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

20 000-25 000 SEK

JOSEPH SCHÜRER d.y. (spegelfabrikör i Stockholm 1769-1785), spegel, gustavianskt stockholmsarbete, signerad IS under krona samt Stockholms hallstämpel med otydligt årtal 17[..], träskuren dekor, förgylld med polerat guld och slagmetall, krönet med blomma och bladfestonger, pärlstav och à la greque ornament, nedre sargen med hörnfleuronger, graverad akantusdekor samt solros, kvicksilverfolierade glas varav nedre fasettslipat, 107 x 41 cm, enstaka förgyllningsskador, krönet med lagningar

2160

2019-12-10