Spegel, gustaviansk, Joseph Schürer d.y.
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
20 000-25 000 SEK
JOSEPH SCHÜRER d.y. (spegelfabrikör i Stockholm 1769-1785), spegel, gustavianskt stockholmsarbete, signerad IS under krona samt Stockholms hallstämpel med otydligt årtal 17[..], träskuren dekor, förgylld med polerat guld och slagmetall, krönet med blomma och bladfestonger, pärlstav och à la greque ornament, nedre sargen med hörnfleuronger, graverad akantusdekor samt solros, kvicksilverfolierade glas varav nedre fasettslipat, 107 x 41 cm, enstaka förgyllningsskador, krönet med lagningar
2160
2019-12-10