Spegel, gustaviansk, tillskriven Fyrwald
Klubbat för:
40000 SEK
Utropspris
15 000-18 000 SEK
CARL GUSTAF FYRWALD (spegelfabrikör i Stockholm 1776-1825/32) tillskriven, spegel, gustavianskt stockholmsarbete, träskuren dekor, förgylld med polerat guld och slagmetall, krön med medaljong, blommor och lagerfestonger, ramen med graverad av bandfläta och bladstav, nedre sargen med lagerfestong, kvicksilverfolierade glas, 134 x 61,5 cm, smärre förgyllningsskador och lagningar
LITTERATUR:
Torsten Sylvén & Elsebeth Welander-Berggren, Speglar, Spegelmakare och Fabrikörer i Sverige 1650-1850, Stockholm 2000, sidan 135, jämför spegel signerad och daterad Carl Gustaf Fyrwald 1778
2053
2019-12-10