Spegel, gustavianskt stockholmsarbete

Klubbat för:

12000 SEK

Utropspris

15 000-18 000 SEK

SPEGEL, gustavianskt stockholmsarbete, Lago Lundéns art, träskuren dekor och pastellage, förgylld med slagmetall, krönet med medaljong, målat motiv av vestal vid offeraltare med tempelruin i bakgrunden, genombruten dekor av roskvistar och rosett, ram med bandfläta och pärlstav, fasetterade och kvicksilverfolierade originalglas, originalbakstycke, 153 x 73 cm, obetydliga lagningar, nedre sargen möjligen ursprungligen med dekor

2054

2019-12-10