Spegellampett, karolinsk barock

Klubbat för:

17000 SEK

Utropspris

10 000-12 000 SEK

SPEGELLAMPETT, karolinsk barock, Burchardt Prechts art, brännförgylld mässing, krönt av adlig rangkrona på oval med korslagda kvistar, konturerad ram, nedre sargen med akantusblad samt maskaron, S-formad ljusarm, kvicksilverfolierade glas, baksidan med järn och upphängningskrokar, 38,5 x 22,5 cm, smärre skador och lagningar, rangkronans mittståndare modifierad, ljusarm ej ursprunglig
Jämför snarlik spegellampett från samma tillverkare i Nordiska Museets samlingar, NM.0061039

PROVENIENS:
Enligt uppgift tidigare adliga ätten Planting-Gyllenbåga

2226

2019-12-10