Spegellampett, karolinsk barock, Prechts verkstad

Klubbat för:

16000 SEK

Utropspris

12 000-15 000 SEK

BURCHARDT PRECHTS VERKSTAD (1651-1738, hovbildhuggare 1681), spegellampett, stockholmsarbete i karolinsk barock, dekor av gjutna blyornament, krönet med kvinnliga genier, ramen med berainornamentik på förgylld trästomme, nedre kanten med akantusvoluter, urtag för ljusarmar, fasettslipat kvicksilverfolierat glas, 69 x 39 cm, skador, delar saknas

PROVENIENS:
Antikhandlaren Bengt Janson (1957-2005)

LITTERATUR:
Torsten Sylvén & Elsebeth Welander-Berggren: Speglar, Spegelmakare och Fabrikörer i Sverige 1650-1850, Stockholm 2000, sidan 200, jämför spegellampett av försilvrad mässing signerad av Christian Precht
Uppsala Auktionskammare, Internationell kvalitetsauktion, hösten 2018, nr 1067, jämför ett par snarlika spegellampetter

2227

2019-12-10