Spegellampetter, sengustavianska
Klubbat för:
40000 SEK
Utropspris
15 000-18 000 SEK
SPEGELLAMPETTER, ett par, sengustavianska, Niclas Falkengrens art, för två ljus vardera, träskuren dekor, förgyllda med polerat guld och slagmetall, krönta med bandrosetter och kärve, ramen med pärlstav, nedre kant med fäste för ljusarmar, silverfolierade glas, ljushållare av mässing, ovala 70,5 x 43 cm, smärre torrsprickor, lagningar och kompletteringar
2056
2019-12-10