Spegellampetter, stockholmsarbete i rokoko
Klubbat för:
80000 SEK
Utropspris
75 000-100 000 SEK
SPEGELLAMPETTER, ett par, stockholmsarbeten i rokoko, för vardera ett ljus, ena med Stockholms hallstämpel, dekor i papier maché, förgyllda med polerat guld och slagmetall, uppsvängt krön med rocailler och voluter, graverad botten, ramen med ovaler, nedre sargen med rocailler, fasettslipade och kvicksilverfolierade glas, ljusarmar i mässing, ena bakstycket med blyertspåskrift A. Karlsson Östanå samt otydlig bläckpåskrift med årtal, 63,5 x 28 cm, smärre lagningar och sprickor
2157
2019-12-10