Spelbord, rokoko, av Israel Millman
Klubbat för:
13000 SEK
Utropspris
10 000-12 000 SEK
ISRAEL MILLMAN (ämbetsmästare i Stockholm 1758-1786), spelbord, stockholmsarbete i rokoko, signerat IM, fanerat med alm, amarant, björk, jakaranda, körsbär och valnöt, utfällbar skiva med ursparningar för ljusstakar samt skålningar för spelmarker, fronten med en låda, höjd 72,5/75, 81 x 40 respektive utfällt 81 x 81 cm, smärre fanérskador, torrsprickor och retuscher
Israel Millmans verksamhet är i mångt och mycket höljd i dunkel. Han föddes 1723 och lärde hos Lorens Ekman, dock vet man att han 1756 besökte London, vilket är ytterst intressant i sammanhanget. Millman blev ämbetsmästare den 22 juni 1758 och var verksam fram till sin död 1786. Av hans 22 läringar blev 15 gesäller. Han engagerades inför kronprinsparets bosättning på Stockholms slott 1766, ett uppdrag som delades av Christian Linning, Israel Millman och Lorentz Nordin. Antalet kända arbeten av Israel Millman är ytterst begränsat.
2029
2019-12-10