Spelbord, rokoko, tillskrivet J.J. Sjölin

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

12 000-15 000 SEK

JOHAN JACOB SJÖLIN (snickarmästare i Köping 1808-1818) tillskrivet, spelbord, rokoko, fanerat med alrot och alm, uppfällbar skiva med urtag för spelmarker, ställ med utdragbart stödben och ljusbrickor, inredning för brädspel, konturerad sarg, höjd 76, 89 x 45 cm, ställvisa fanérskador, två hörnklossar saknas, torrsprickor

Sargprofil identisk med Jacob Sjölins bord, liksom hörnklossar för inpassning av bordsskivan, dock med uppdaterad konstruktion för stödbenet.

LITTERATUR:
Torsten Sylvén: Mästarnas Möbler - Stockholmsarbeten 1700-1850, Stockholm 1996, sidan 332, jämför spelbord av Jacob Sjölin

2124

2019-12-10