Taburetter, Egyptian and Empire revival
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
40 000-50 000 SEK
TABURETTER, ett par, 1800-talets mitt/andra hälft, Egyptian and Empire revival, träskuren dekor, förgyllda och silverfolierade samt bemålade, i form av parställda egyptiska lejon med huvuddok, avslutande tassfötter, fasta stoppade sitsar, sitthöjd 44 cm, slitage, mindre dekorförlust, ställvisa förgyllningsskador och bättringar
Öppningen av Suezkanalen 1869 förde återigen "Egyptomania" i framkant som förebild för europeisk dekorativ konst. Även om det finns tidigare exempel, hade denna fascination för det forna Egypten börjat på allvar i slutet av 1700-talet i samband med Napoleon Bonapartes fälttåg mot Egypten. Detta gav på samma sätt somb den romerska kulturen upphov till fantasifulla skapelser under den franska empiren. Fascinationen fortsatte under hela 1800-talet och fick ny energi när den franska kejsarinnan Eugenié invigde kanalen som förenar Medelhavet och Röda havet.
2075
2019-12-10