Taburetter, sengustavianska, av Ephraim Ståhl

Klubbat för:

10000 SEK

Utropspris

10 000-12 000 SEK

EPHRAIM STÅHL (stolmakare i Stockholm 1794-1820/21, kunglig hovstolmakare 1800-1809), ett par taburetter, sengustavianska stockholmsarbeten, signerade ES, träskuren dekor och pastellage, sarger med bladstav, hörnfleuronger, avsmalnande bladhölstrade och kannelerade ben, bemålade i vitt och guld, sitthöjd 43 cm, slitage, ställvisa skador

2069

2019-12-10