Tavelur, empire, Dannemora gruva
Klubbat för:
34000 SEK
Utropspris
15 000-20 000 SEK
TAVELUR, göteborgsarbete i empire, signerad J.G. Petterson Gborg (Johan Gustaf P., urfabrikör i Göteborg 1812-1851), motiv av Dannemora gruva fritt efter Elias Martin, mekanisk med rörliga delar såsom kvarnvingar, uppfodringsverk samt smeder, urverk och slagverk, olja på plåt, medföljer dragnycklar samt lösa delar, monterad i samtida förgylld ram med dekor av akantus och kymationbård, 98 x 83 cm, slitage, smärre kompletteringar och skador, pendel saknas
PROVENIENS:
Stopalo
LITTERATUR:
Tulla Grunberger: Slottstid - klockor på de kungliga svenska slotten, Karlstad 2019, sidan 96f, järmför närmast identiskt tavelur signerat och daterat J.G. Petterson 1821 i Rosendals slott
Urfabrikören Johan Gustaf Petterson är känd för sina mekaniska tavlor,vars notiv ofta är utförda av dekorationsmålaren Johan August Beyer (1780-1834), som även han var verksam i Göteborg. Motivet med Dannemora gruva efter Elias Martin föreligger i ytterligare ett exemplar i de kungliga samlingarna på Rosendals slott.
2192
2019-12-10