Tekanna, silver, Tiedemann, S:t Petersburg
Klubbat för:
11000 SEK
Utropspris
8 000-10 000 SEK
JOHANN DIEDRICH TIEDEMANN, tekanna, S:t Petersburg 1805-26, rund, bukig, delvis godronnerad dekor, välvt lock, handtag och lockknopp av elfenben, svängd pip, invändigt förgylld, höjd 14 cm, vikt 812 g
Tiedemann hade beställningar till Hovkontoret under 1810-20-talet, bl. a. till Vinterpalatset och Anitskovska palatset.
2295
2019-12-10