tillskriven Daniel Chodowiecki, Teckningslektionen
Klubbat för:
22000 SEK
Utropspris
20 000-25 000 SEK
DANIEL CHODOWIECKI
Tyskland 1726-1802, tillskriven
Teckningslektionen
Olja på pannå, parketterad, 25 x 35 cm
EXPERTIS
Cabinet Turquin, Stéphane Pinta, Paris
PROVENIENS
Borgmästare i Skänninge, Östergötland, Napoleon Curman (1807-1900),
Riksantikvarie Sigurd Curman (1879-1966),
Kapten Sven Curman (ca 1900-1974),
Johan Curman (1927-2013),
vidare i arv till nuvarande ägare.
2464
2019-12-10