Tillskriven Karl XV Landskap med rastande sällskap
Klubbat för:
6500 SEK
Utropspris
8 000-10 000 SEK
KARL XV
1826-1872, tillskriven
Landskap med rastande sällskap
Olja på duk, 37 x 49 cm
Sällskapet är klädda i dräkter från trakten kring Siljan, t ex Rättvikskvinna med gråhätta.
Påskrift på spännramen,
"Enligt f. Intendenten Bo Lindwall, Waldemarsudde Museum är denna tavla målad av Kung Karl XV i mitten av 1800-talet, Norrlandsmotiv"
Enligt uppgift från brev har intendenten vid Waldemarsudde, Bo Lindwall, sett målningen då han besökte ägarfamiljen den 23 januari 1986 och uppgett att den "sannolikt är målad av Kung Karl XV i ett tidigt skede av hans produktion. Tavlan är en gåva (arv) av f häradshövdingen von Knorring i Kristinehamn till Gunnar Monsén och därefter i arv till nuvarande ägare".
PROVENIENS
Lars Johan von Knorring, Häradshövding i Kristinehamn från 1911-1927,
gåva till byggmästare Gunnar Monsén (1872-1935),
vidare i arv till nuvarande ägare
2403
2019-12-10