tillskriven Sir Peter Lely Catherine of Braganza

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

60 000-80 000 SEK

SIR PETER LELY
1618-1680, tillskriven
Porträtt av Katarina av Bragança/ Catherine of Braganza
Olja på duk, 102 x 79 cm

Påskrift a tergo,
The Countess of Jersay / by / Sir Peter Lely

Det finns minst sju versioner av porträttet av Catherine de Bragance av Peter Lely, stående eller sittande, med eller utan kronan på bordet (se R.B. Beckett, Lely, Boston 1955, s.38, nr 69-75).

EXPERTIS
Cabinet Turquin, Stéphane Pinta, Paris

PROVENIENS
Funnits inom samma familjs ägo sedan 1970-talet.

Katarina av Bragança, på portugisiska Catarina de Bragança var född 1638 i Lissabon och dog där 1705. Hon var engelsk drottning och gemål till kung Karl II av England och dotter till Johan IV av Portugal och Luisa de Guzmán. Katarina var ställföreträdande regent i Portugal under sin brors frånvaro.

2470

2019-12-10