Torchèrer, sengustavianska
Klubbat för:
50000 SEK
Utropspris
25 000-30 000 SEK
TORCHERER, ett par, sengustavianska stockholmsarbeten, Pehr Ljungs art, träskuren dekor och pastellage, förgyllda med polerat guld och bronspatinering, tripodsocklar med porfyrimitation och klassicerande figurer, akantushölstrade tassfötter, dekor av kymation och lejonmaskaroner, akantushälstrad pelare med fjellskärning, godronnerad platta, höjd 168 cm, renoverade och kompletterade, smärre dekorskador
PROVENIENS:
Stopalo
LITTERATUR:
Håkan Groth: Nyklassicismen i Sverige, Stockholm 1991, sidan 214, jämför torchèrer tillskrivna Pehr Ljung respektive Jean-Baptiste Masreliez
2042
2019-12-10