Torchérer, sengustavianska, Karl XV:s samling

Klubbat för:

36000 SEK

Utropspris

20 000-25 000 SEK

TORCHERER, ett par, sengustavianska stockholmsarbeten, Pehr Ljungs art, träskuren dekor i form av kymation, godronnering och kannelerade skaft, förgyllda med polerat guld och slagmetall samt delvis försilvrade, tripoidsocklarna med porfyrimitation, höjd 139 cm, smärre skador och lagningar

PROVENIENS:
Kung Karl XV:s samling, Ulriksdals slott
Kammarherre Georg von Dardel, Villa Thalassa, Helsingborg
Märta och Karl Adolfsson, Villa Landborgen, Helsingborg
Stopalo

Ulriksdals slott fungerade under 1800-talets början som säte åt änkedrottning Sofia Magdalena. Efter hennes död 1813 stod slottet obebott fram till 1821, då Karl XIV Johan upplät byggnaden som invalidinrättning efter fransk förebild. På 1850-talet övertog Oskar I återigen slottet som kunglig bostad och 1856 blev det sommarresidens för kronprins Karl, efter 1859 kung Karl XV. Slottet restaurerades under ledning av Fredrik Wilhelm Scholander och inreddes med Karl XV:s omfattande samlingar av konsthantverk, som tillkommit genom arv och inköp av bland annat Soldinska och Schützercranska samlingarna.

2041

2019-12-10