Tysk skola, Porträtt av överste Fredrik Rosenberg

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

30 000-40 000 SEK

TYSK SKOLA
ca 1760
Porträtt av Fredrik Rosenberg (1726-1806), iförd husarregementeuniform med högmössa
Olja på duk, 76 x 60 cm
Porträttet finns registrerat hos Statens Porträttarkiv, SPA 1922:1544

EXPERTIS
Cabinet Turquin, Stéphane Pinta, Paris

PROVENIENS
Funnits i familjens ägo sedan 1945, men sannolikt sedan 1920-talet.

2455

2019-12-10