Tysk skola, Porträtt av överste Fredrik Rosenberg
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
30 000-40 000 SEK
TYSK SKOLA
ca 1760
Porträtt av Fredrik Rosenberg (1726-1806), iförd husarregementeuniform med högmössa
Olja på duk, 76 x 60 cm
Porträttet finns registrerat hos Statens Porträttarkiv, SPA 1922:1544
EXPERTIS
Cabinet Turquin, Stéphane Pinta, Paris
PROVENIENS
Funnits i familjens ägo sedan 1945, men sannolikt sedan 1920-talet.
2455
2019-12-10