Urna på postament
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
100 000-125 000 SEK
URNA PÅ POSTAMENT, sannolikt 1800-talets första hälft, högklassigt arbete, modell efter Medicivasen, skulpterad carraramarmor, fem delar, fyrkantig bas, pylonformat postament, krön med gesims, urna med uppsvängd fot och godronnerad botten, hänkelfästen med maskaroner, slät midja, mynningen med dekor av äggstav, höjd 170,5, 50 x 50 cm, ställvisa avslag, nagg och sprickbildning, enstaka mindre lagningar och retuscher
LITTERATUR:
Rikard Larsson: Stockholms slott - skönhet och styrka, Stockholm 2017, sidan 161, jämför marmorurnor på Logårdsterrassen
Mediciurnan är först upptagen 1598 i en inventering av Villa Medici, i närheten av Rom, även om det finns bevis för att den fanns åtminstone 30 år tidigare. 1780 flyttades urnan till Florens och placerades i Uffizierna där den finns än idag. Vasen var en av de mest populära reproducerade antika föremål som kopierades i alabaster, biskvi, brons, gjutjärn, marmor och terrakotta. Medicivasen utfördes ursprungligen i Aten, under andra halvan av det första århundradet e.Kr, som en trädgårdsurna för den romerska marknaden.
I samband med Gustav III:s grand tour till Italien inköptes liknande urnor som skulle placeras i Hagaparken. Dessa är numera uppställda i Logårdsterrassens trädgård vid Stockholms slott
2233
2019-12-10