Vävd tapet efter design av Jean-Baptiste Huet

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

30 000-35 000 SEK

VÄVD TAPET, 1800-tal, ull och silke, med kolonner och trädgårdsidyll, 295 x 212 cm, renoverad och uppfodrad på linnetyg, skador, blekt
Del ur en serie där förlagan är ritad av Jean-Baptiste Huet (1745-1811) för la Manufacture d'Aubusson i Frankrike.

2242

2019-12-10