Vilhelm Pacht, Udenfor Wivel
Klubbat för:
15000 SEK
Utropspris
15 000-20 000 SEK
VILHELM PACHT
Danmark 1843-1912
Udenfor Wivel
Signerad och daterad Vilh Pacht juni 1908. Olja på duk fäst på pannå, 35 x 26 cm.
Carl Wivel (1844_1922) övertog 1890 två nya fasadbyggnader mot Vesterbrogade precis invid Tivoli. I dessa lokaler öppnade han Restaurant Wivel. Under upprepade förändringar, särskilt 1912, när flygeln på Bernstorffsgade tillkom, utvecklades Restaurant Wivel till en av Köpenhamns
mest populära restauranger.
2436
2019-12-10