Werner Sundblad, Vårstudie
Klubbat för:
13000 SEK
Utropspris
8 000-10 000 SEK
WERNER SUNDBLAD
1877-1909
Vårstudie
Daterad 2 APRIL - 99. Olja på duk, 32 x 45,5 cm
Originalram
Målad plein air (pinnhål synliga i vart hörn).
PROVENIENS
Lea Sundblad, Aspebade, Hälsingland (konstnärens syster)
UTSTÄLLD
Göteborg, Konstnärslaget från 1905. Konstnärslagets från 1905 första-utställning från 20 okt.-10 nov., nr. 126 "Vårstudie. Oljemålning. Pris 175 kr."
Uppsala, Konstnärslaget från 1905. Konstnärslagets från 1905 första-utställning från 20 okt.-10 nov., nr. 126 "Vårstudie. Oljemålning. Pris 175 kr."
Konst- och industriutställningen, Norrköping 1906, under Konstnärsgruppen från 1905, 530 "Vårstudie"
Redan i unga år fick Werner Sundblad upp ögonen för skönheten i Hälsinglands natur och många av hans målningar har sitt ursprung i Hälsinglands landskapsmiljöer och dess folkliv. Endast ett mycket litet antal verk av Sundblad är kända, de flesta i museal ägo.
Sundblad studerade vid Konstakademien i Stockholm 1897-1902 där han deltog i både måleri- och etsningsskolan. Efter studierna vistades han i Frankrike där han umgicks med Ivar Arosenius som 1904 målade hans porträtt (Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm). Vid hemkomsten till Sverige 1904 kom Sundblad att tillhöra den krets av uppsalakonstnärer som vid Håga och andra platser utanför Uppsala bildade ett slags svensk motsvarighet till de franska målarkolonierna. I detta konstnärliga brödraskap utgavs 1904 tidskriften Med pensel och penna med de tyska tidskrifterna Jugend och Simplicissimus som förebild, men redan efter fyra nummer hade redaktionen uttömt sina krafter och tidskriften lades ner. Den konstnärliga produktionen var av hög klass från omslaget och vinjetter ända ut i annonserna som fick en konstnärlig utformning. Redaktionen bestod förutom Sundblad av journalisten Erik Ljungberger, konsthistorikern Nils Sjöberg och konstnären Gusten Widerbäck Tidskriftens första nummer skildrade i sin huvudartikel en biografi om Widerbäck som skrevs av Sundblad, för övrigt medverkade han med några vinjetter och teckningar i den tidens stil. Tillsammans med John Bauer, Arthur Sjögren, Olle Thunman och Gusten Widerbäck bildade man 1905 Konstnärslaget som genomförde gemensamma utställningar på Valands i Göteborg och Stockholm. Sundblad var från födseln sjuklig och led av dålig hälsa samt en puckelrygg. Omkring År 1900 köpte hans far en gård i Arbrå i Hälsingland där han uppförde en ateljé för sin son. I långa perioder bodde han hos sin syster i Arbrå. Förutom utställningar med Konstnärslaget medverkade han i Konst- och industriutställningen i Norrköping 1906, i utställningar i Stockholm 1908 samt tillsammans med Bror Hillgren på Hälsingestämman i Bollnäs 1909, samma år som han avled.
2424
2019-12-10