William Clark, Sidohjulångare
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
25 000-30 000 SEK
WILLIAM CLARK
Skottland 1803-1883
Marint motiv med sidohjulångare
Signerad och daterad Wm Clark 1864. Olja på duk, 76 x 112 cm
Flaggan i aktern är "The Red Ensign" som utsågs till brittisk handelsflagga 1854 och fortfarande förs av brittiska handelsfartyg. En hjulångare med namnet Dumbarton byggdes våren 1864 av William Denny & Bros i Dumbarton i Skottland. Detta fartyg stämmer ganska väl överens i storlek med fartyget på målningen och kan mycket väl vara målat av en skotsk målare från samma område som det avbildade fartyget när detta var nytt.
Vi tackar Sjöhistoriska museet i Stockholm för hjälp med katalogisering av denna målning.
2456
2019-12-10