William Clark, Sidohjulångare

William Clark, Sidohjulångare
William Clark, Sidohjulångare
William Clark, Sidohjulångare
William Clark, Sidohjulångare
William Clark, Sidohjulångare
William Clark, Sidohjulångare
William Clark, Sidohjulångare
William Clark, Sidohjulångare
William Clark, Sidohjulångare
William Clark, Sidohjulångare
William Clark, Sidohjulångare
William Clark, Sidohjulångare

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

25 000-30 000 SEK

WILLIAM CLARK
Skottland 1803-1883
Marint motiv med sidohjulångare
Signerad och daterad Wm Clark 1864. Olja på duk, 76 x 112 cm

Flaggan i aktern är "The Red Ensign" som utsågs till brittisk handelsflagga 1854 och fortfarande förs av brittiska handelsfartyg. En hjulångare med namnet Dumbarton byggdes våren 1864 av William Denny & Bros i Dumbarton i Skottland. Detta fartyg stämmer ganska väl överens i storlek med fartyget på målningen och kan mycket väl vara målat av en skotsk målare från samma område som det avbildade fartyget när detta var nytt.

Vi tackar Sjöhistoriska museet i Stockholm för hjälp med katalogisering av denna målning.

2456

2019-12-10