Arkiv

Klassiska - Page 27

Figurin, Capitoline Antinous, tillskr. Boschetti

Obelisker, 1900-talets början

Obelisker, 1900-talets början

Elsa Beskow, Årets Saga

Elsa Beskow, Årets Saga

Wienerbrons, erotica

Wienerbrons, erotica

Sked, silver, 1600-tal

Sked, silver, 1600-tal

Gustaf Cederström, Gumma med getter

David Klöcker Ehrenstrahl, Erik Fleming av Lais

Erik Tryggelin, Stockholm vid Ulvsundasjön

Jacob Johan Silvén, Idyllisk sommardag

Ivan Aguéli, Aktstudie

Ivan Aguéli, Aktstudie

Jenny Nyström, Pianolektionen

Jenny Nyström, Pianolektionen

Johan Henrik Scheffel, hans krets, Porträtt