Alexandre René Véron, L´embarquement
Klubbat för:
20000 SEK
Utropspris
25 000-30 000 SEK
ALEXANDRE RENE VERON
1826-1897
L'embarquement au bord du fleuve
Signerad och daterad AR Véron 1863. Olja på duk, 60 x 82 cm.
Alexandre René Véron var elev till Paul Delaroche, ledaren för det så kallade "Juste milieu-måleriet" i Frankrike ("den gyllene medelvägen"). Véron debuterade på Salongen i Paris 1848 med ett motiv från Fontainebleau-skogen, tillsammans med sina konstnärskamrater av Barbizon-skolan. Trots att han var elev till Delaroche så är han med sina poetiska framställningar av naturen närmare besläktad med konstnär som Charles-François Daubigny, Théodore Rousseau och Jules Dupré.
Véron spenderade sin tid mellan skogen i Fontainebleau och Auvers-sur-Oise strax utanför Paris. En plats där flera konstnärer levt och verkat, bland andra Daubigny, Pissarro, Camille Corot, van Gogh.
Véron finns representerad på museerna i Nantes, Perigueux, Le Mans och Saint Lô.
För frågor och konditionsrapport kontakta pierre.olbers@auktionsverket.se
355
2020-06-10