Antik figural Baotou/Pao-Tou, Kinamatta
Klubbat för:
10000 SEK
Utropspris
8 000-10 000 SEK
BAOTOU/PAO-TOU, Kina, antik, figural med motiv föreställande Fenix-fågeln på trädgårdsklippa, i bakgrunden Wu-t'ung-träd, trädpioner och vattendrag och upptill Kinas röda sol, 139 x 207 cm, fläckar
PROVENIENS:
Köpt i slutet av 1970-talet hos Orientimport, Karl Åke Holm, Rådmansgatan, Stockholm
LITTERATUR
Lennart Larsson jr, Mattor från Kina, Sinkiang och Tibet, Stockholm 1985, jämför mönster med Paotou-mattan nr 93 på sidan 82.
268
2020-06-10