Arkitektbord, omkring 1800
Klubbat för:
18000 SEK
Utropspris
25 000-30 000 SEK
ARKITEKTBORD, Louis XVI, sannolikt Holland, fristående, fanerad med jakaranda, valnöt m.fl. träslag, mässingsbeslag, uppfällbar skiva med intarsiadekor av bymotiv och kringresande försäljare, fronten med en låda och sidan med utdragbar ljusbricka, höjd 78, 97 x 68 cm, smärre skador, renoverat och kompletterat
82
2020-06-10