Arkitektskrivbord, rokoko
Klubbat för:
60000 SEK
Utropspris
80 000-100 000 SEK
ARKITEKTSKRIVBORD, stockholmsarbete i rokoko, Lorentz Nordins art, fristående, fanerat med amarant och valnöt, beslag av mässing, uppfällbar skinnklädd skiva med guldsnitt och bokstöd, sju lådor med fackinredning, lådor i al, täckta zinkor, utfällbara ljusbrickor, svängda avsmalnande ben, nyckel medföljer, höjd 77, 133 x 68 cm, skador och lagningar, ljusbrickor kompletterade
LITTERATUR:
Marshall Lagerquist: Rokokomöbler, Stockholm 1949, bild 75-78, jämför sekretär av Lorentz Nordin
58
2020-06-10