Axel Erdmann, Torghandel vid Riddarholmen
Klubbat för:
16000 SEK
Utropspris
12 000-15 000 SEK
AXEL ERDMANN
1873-1954
Torghandel vid Riddarholmen, Stockholm
Signerad och daterad Ax Erdmann 1908. Olja på duk, 53 x 50 cm
Södra sidan av Riddarholmen med Gamla Riksdagshuset och Riddarholmskyrkans torn. Vy från Munkbron med torghandel.
292
2020-06-10