Bägare silver Berndt Falkengren Visby
Klubbat för:
20000 SEK
Utropspris
25 000-30 000 SEK
BERNDT FALKENGREN, bägare, stämplade i Visby 1737-74, godronnerad fot, runt mynningen stansad bård, delvis förgylld, på livet graverade bladkartuscher med initialerna I I T respektive M C F, höjd 18,6 cm, vikt 447 g
Initialerna står för Jacob (Jacobsson) Toftenius/Toftén (1710-82), kyrkoherde i Havdhem 1747, respektive för Magdalena Catharina Fries (1724-87), giftermål 1744.
236
2020-06-10