Bägare silver Gustaf Stafhell Stockholm 1716
Klubbat för:
95000 SEK
Utropspris
30 000-35 000 SEK
GUSTAF STAFHELL d. ä., bägare, Stockholm 1716, rund, nedåt avsmalnande, runt mynningen stansad bård, godronnerad fot, nedre delen av bägaren med en gjuten skålla med senbarocka band- blad och lambrequinornament, delvis förgylld, höjd 18,5 cm, vikt 470 g, smärre bucklor och repor
JÄMFÖR
bägare på Röhsska Museet i Göteborg tillverkad år 1715 avbildad i Svenskt Silversmide plansch 105.
LITTERATUR
Svenskt Silversmide del II, sid. 50-51, denna typen av bägare omskrivs som ganska avancerad. Stafhell omskrivs där som föregångsman som genom många arbeten för hovet kom i en mer intim kontakt med de ledande stilströmningarna.
234
2020-06-10